EPM3128ATC144-10 programmable circuit board Programmable IC Chips Programmable Logic Device Family
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : Anterwell
Model Number : EPM3128ATC144-10
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 10pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 8200pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : Please contact me for details
Supply voltage : –0.5 to 4.6 V
DC input voltage : –2.0 to 5.75 V
DC output current, per pin : –25 to 25 mA
Storage temperature : –65 to 150 ° C
Ambient temperature : –65 to 135 ° C
Junction temperature : 135 ° C
Contact Now
MAX 3000A Programmable Logic Device Family
Features
■ Built–in boundary-scan test (BST) circuitry compliant with IEEE Std. 1149.1-1990
■ High–density PLDs ranging from 600 to 10,000 usable gates
■ 4.5–ns pin–to–pin logic delays with counter frequencies of up to 227.3 MHz
■ MultiVoltTM I/O interface enabling the device core to run at 3.3 V, while I/O pins are compatible with 5.0–V, 3.3–V, and 2.5–V logic levels
■ Pin counts ranging from 44 to 256 in a variety of thin quad flat pack (TQFP), plastic quad flat pack (PQFP), plastic J–lead chip carrier (PLCC), and FineLine BGATM packages
■ Hot–socketing support
■ Industrial temperature range
■ PCI compatible
■ Bus–friendly architecture including programmable slew–rate control
■ Open–drain output option
■ Programmable macrocell flipflops with individual clear, preset, clock, and clock enable controls
■ Programmable power–saving mode for a power reduction of over 50% in each macrocell
■ Configurable expander product–term distribution, allowing up to 32 product terms per macrocell
■ Programmable security bit for protection of proprietary designs
■ Enhanced architectural features, including: – 6 or 10 pin– or logic–driven output enable signals – Two global clock signals with optional inversion – Enhanced interconnect resources for improved routability – Programmable output slew–rate control
Functional Description
The MAX 3000A architecture includes the following elements:
■ Logic array blocks (LABs)
■ Macrocells
■ Expander product terms (shareable and parallel)
■ Programmable interconnect array (PIA)
■ I/O control blocks
The MAX 3000A architecture includes four dedicated inputs that can be used as general–purpose inputs or as high–speed, global control signals (clock, clear, and two output enable signals) for each macrocell and I/O pin. Figure 1 shows the architecture of MAX 3000A devices.
Figure 1. MAX 3000A Device Block Diagram